Český průvodce – Specialista na Angkor Vat a khmerské chrámy

Ahoj krajané.

Photographer OtaJak se stane, že Čech má tu opovážlivost a troufne si o sobě říci, že je specialista na Angkor Vat. Žiji ve městě Siem Reap nedaleko proslulých angkorských chrámů již více než deset let. Jsem profesionální fotograf a bývalý, dlouholetý člen českého archeologického a výzkumného týmu v angkorských chrámech.

V roce 2006 jsem se přestěhoval z Thajska do Kambodže. Vlastně jsem sem jel jen na týden fotografovat. Jenže angkorské památky mě natolik očarovaly, že jsem se rozhodl žít v Kambodži.

Asi po šesti měsících jsem potkal partu nadšenců, českých archeologů a můj život se začal ubírat jiným směrem. Fotograf se jim hodil, a tak jsme začali spolupracovat. Fotografoval jsem a dokumentoval jejich práci, a to jsem dělal až donedávna.

Tato spolupráce mě také přivedla k tomu, abych začal studovat historii khmerské říše a moderní Kambodže. Vzhledem k práci v archeologickém týmu jsem měl přístup k odborným pramenům, které nejsou snadno dostupné. Toto studium nikdy nekončí, vzhledem k novým poznatkům, které díky využití moderních technologií neustále přibývají.

Protože moje spolupráce s archeology byla dobrovolná a tedy bezplatná, rozhodl jsem se nabytých znalostí a zkušeností využít i jinak a začal v roce 2012 pracovat jako průvodce.

Jako specialista na khmerské chrámy nabízím dvě možnosti, a to historické a fotografické túry.

Specialista na Angkor Vat – Historické túry

Historické túry jsou stejné jako ty fotografické, pokud jde o to, které chrámy a jaká místa navštívíme. Doporučuji tedy přečíst si fotografickou část. Rozdíl je v tom, že se nebudeme zabývat výukou fotografie, ale namísto toho dostanete podrobný historický výklad a seznámím vás se zajímavostmi týkajícími se archeologického průzkumu a objevů.

V zájmu kvality dělám turistické skupiny maximálně o deseti lidech. Ceny za historické túry jsou následující:

Do čtyř lidí účtuji 100 USD na jeden den. V této ceně je zahrnuto i vstupné ($37 US) pro mě do chrámů, ale nikoli vstupné vaše.

Rovněž hradíte dopravu. Cena dopravy se pohybuje podle toho, kam jedete a čím jedete. Ceny jsou orientační a mohou se měnit podle sezóny a momentální ceny pohonných hmot.:
Tuk tuk – maximálně 4 osoby včetně mě – $15 – $30 US.
Osobní vůz Toyota Camry nebo Lexus – $25 – $40 US
Minivan do 16 osob včetně řidiče a mě – $30 – $45 US

Je obvyklé dát řidiči malé spropitné ($3 – $5) podle vašeho uvážení. Není to povinnost.

V ceně není zahrnuta vaše strava a další osobní náklady.

Pokud má skupina více než čtyři lidi, účtuji 20 USD za každou osobu navíc.

Jestliže budete chtít navštívit některá místa, kde je nutné hradit vstupné zvlášť, jako například Motýlí farma, Muzeum zemních min apod., pak je to opět na vás.

Vstupné pro mě v těchto případech nehradíte, protože zde jako průvodce mám vstup zdarma. To se bohužel netýká chrámů.

Při túrách na venkov a do plovoucích vesnic se vstupné neplatí, ale v tom druhém případě hradíte kromě dopravy i poplatek za loď. Ten se v současné době pohybuje do 25 USD za loď, na kterou se pohodlně vejde až 30 osob. Je obvyklé dát kormidelníkovi malé spropitné ($3 – $5) podle vašeho uvážení, ale není to povinnost.

Zdůrazňuji, že jsem průvodce a nikoli cestovka. Kromě dopravy v rámci jednotlivých túr nezajišťuji letenky, ubytování a podobně.

Potřebujete-li zajistit letenky a ubytování, obraťte se prosím na českou cestovní kancelář Prague Travel, která sídlí přímo v Siem Reapu a umí spolehlivě a za rozumné ceny zajistit všechno potřebné, včetně mě jako průvodce.

Je to seriozní česká cestovka, se kterou úspěšně spolupracuji již několik let. Doporučuji ji nejen kvůli její spolehlivosti, ale také proto, že je přímo v Kambodži a má tedy nižší náklady než cestovky sídlící v Česku. Ty musí používat prostředníky (například i Prague Travel), a z toho důvodu jsou podstatně dražší.

Najdete mě rovněž na Facebooku, zde a zde, a také na Flickru, kde jsou moje fotografie.

Specialista na Angkor Vat – Fotografické túry

Zahrnují výuku různých fotografických technik pro začátečníky i pokročilejší fotografy, práci s fotoaparátem a kompozicí atd. Pokud jste velmi pokročilí, nebo profesionálové, pak jistě oceníte, jestliže vás provedu po těch nejkrásnějších místech, aniž byste je museli sami pracně hledat. Hlavní důraz je na fotografii, ale součástí foto-túr je i výklad základní historie, abyste věděli, před čím to vlastně stojíte.

Fotografické túry začínají většinou brzy ráno. Vstává se ve čtyři, tak abychom stihli východ slunce v Angkor Vatu. Nechci zde podrobně popisovat celou túru, ale ta základní zahrnuje všechny nejznámější a nejnavštěvovanější  chrámy, jako například Ta Prohm, Bayon a další. Podle toho, jak jste rychlí, dá se zvládnout až pět chrámů za den. Podrobný popis foto-túr a ceny najdete v anglické části.

Pokud vás východ slunce nezajímá, bude stačit vyrazit z vašeho hotelu v sedm hodin ráno. Vaše fotografická túra může po domluvě zahrnovat i fotografování západu slunce.

Angkorský archeologický park je natolik rozsáhlý, že jej nelze zvládnout během jednodenní túry. Pro ty, kdo jej chtějí blíže prozkoumat a nafotografovat, doporučuji, aby si na to vyhradili alespoň tři dny. Pokud vám však stačí projít nejznámější chrámy a něco málo v jejich okolí, pak se to dá zvládnout za jeden den.

Kromě Angkoru provázím také v Kulenských horách, kde se před dvanácti sty lety rozkládalo obrovské město Mahendraparvata, a kde se nacházejí jedny z nejstarších angkorských chrámů. Tato túra je poměrně fyzicky náročná a doporučuji tedy zvážit své síly, než se na ni vydáte. V každém případě vám odměnou bude návštěva chrámů ztracených v džungli, kde o turistu téměř nezavadíte.

Lze se domluvit i na výpravu do vzdálených a méně navštěvovaných chrámů, například Preah Vihear, Banteay Chhmar nebo Sambor Prey Kuk. Počítejte s tím, že v takových případech hradíte i moje ubytování, pokud je nutné zůstat přes noc.

Kromě chrámů běžně dělám také fototúry na venkov a do plovoucích vesnic, kde můžete spatřit a nafotit život obyčejných Khmerů při jejich každodenní práci. Vyhýbám se turistickým místům a nejedná se o skanzen, takže většinou nelze zaručit, co uvidíte. Řídíme se tím, co přináší každodenní život a co dělají místní domorodci a nikoli naopak.

Photographer Ota Portrait

On the hunt. 🙂

Na fotografické túry neberu více než čtyři zájemce, pokud jde o začátečníky nebo mírně pokročilé fotografy. V případě pokročilých a profesionálních fotografů jsem ochoten vzít maximálně osm lidí. Výjimky lze domluvit.

Ceny jednotlivých fotografických túr najdete v anglické části.

 Moje fotografie najdete na Facebooku, zde a zde, a také na Flickru.

Východ slunce v Angkor Vatu - otaphototours
Angkor Vat - Východ slunce v proslulém chrámu.
Angkor Vat - Budhističtí mniši před modlitbou. otaphototours
Angkor Vat - Svátek Visakha Buddha. Mniši se shromažďují před ranní modlitbou.
Výroba rýžových nudlí Kambodža otaphototours
Kambodžská vesnice - Zpracování těsta na rýžové nudle
Photo bodhisattva face window sanctuary bayon
Kamenná tvář Bodhisattvy Lokeshvary v chrámu Bayon
Ota Photography Tours - Prasat Dam Rei Krap - Kulen mountain
Chrám Dam Rei Khrap v Kulenských horách
Ota Photography Tours - Ta Prohm - Roots of a Silk tree overgrowing the temple
Chrám Ta Prohm - Kořeny obrovských Hedvábných stromů prorůstají zdmi a střechami.
Ota Photography Tours - A village boy with a bicycle Kampong Khleang
Na kambožské vesnici - Portrét chlapce s kolem